KDO bude skartovačku používat? 

Základní charakter dokumentů, které budete skartovat je výchozí pro typ skartovačky. Potřebujete skartovačku domů nebo do velké kanceláře? Potřebujete likvidovat běžné tištěné dokumenty či důvěrné a tajné spisy? 
Zákon například stanoví nutné vybavení v případě ochrany utajovaných informací či ochrany citlivých osobních údajů, např. existují pracoviště, která musí být povinně vybavena skartovačkami s určitým stupněm utajení a nutností certifikace NBÚ (např. Policie ČR, armáda, orgány státní správy apod.). Jednotlivé firmy a oddělení často mají svá vnitropodniková nařízení ohledně skartace dokumentů, zejména u dat svých klientů a zákazníků. Ani u domácích kanceláří a domácností by neměly složenky či dokumenty končit v koši.  Pokud Vás zajímá základní pravidlo, jak se orientovat? Zní, že bezpečnější jsou skartovačky typu cross.
     
JAKÝ potřebujete stupeň utajení pro svou skartovačku
? 

Jsme u zásadní otázky při volbě skartovačky. Její výběr velmi závisí na typu dokumentu, který budete skartovat. Zvažte vhodnou velikost a počet nařezaných částic podle typu dokumentů, které budete skartovat. Pro lepší orientaci Vám může pomoci norma DIN 66399 (původní DIN 32757) nebo vyhláška NBÚ 528/2008 Sb. o stupních utajení.
KDE a JAK často budete skartovačku používat?

Podle počtu uživatelů a velikosti kanceláře můžete také určit vhodnou velikost skartovačky.  Skartovačky pro malé kanceláře bývají označeny osobní skartovačky (jsou určeny především pro využívání 1-2 uživateli, předpokládá se nízká četnost skartace do 1000 listů A4 denně, nenáročné zákazníky nebo tvz. k pracovnímu stolu), týmové skartovačky pro menší až střední kanceláře (vhodné pro 3-6, 7-10 uživatelů, střední četnost skartace do cca 4000 listů A4 denně), velkokapacitní skartovačky pro střední až velké kanceláře (10 a více uživatelů, vysoký výkon skartace, nad 6000 listů A4 denně, snadná obsluha, bezproblémový chod).JAKÁ je kapacita skartace skartovačky?

Výrobce uvádí vždy počet listů, který můžete najednou skartovat a pro jakou gramáž papíru je uveden. Vybírejte raději skartovačku s vyšším počtem listů. Většina výrobců udává počet listů pro papír s gramáží  70g/m2, proto doporučujeme počítat pro běžný kancelářský papír s kapacitou o 25% vyšší než je uvažované skartované množství.

JAK často budete skartovačku používat?

Četnost použití skartovakčy má přímý vliv na množství vyprodukovaného odpadu a nutnost vysypávání koše. Skartovačky cross cut mají menší velikost odpadu než strip cut a koš se vysypává méně často. Každý výrobce udává objem odpadního koše v litrech. Čím je koš menší tím častější vysypávání koše při vyšší intenzitě skartace.

    odřezky strip cut                    odřezky cross cut


CO budete skartovat?

Papír, CD/DVD, kovové sponky, diskety, fólie, čipové karty či USB disky? Prostudujte si parametry skartovačky a zjistitě více o jejích možnostech.

JAk dlouho můžete skartovat? 

Větší skartovačky dokáží pracovat neomezeně nebo dlouhý čas bez přerušení. Při menších skartovačkách je třeba skartování po určité době přerušit. Skartovačky totiž mají tepelnou pojistku, která chrání motor proti přehřátí a proto výrobce udává tzv. dobu provozu a dobu chlazení u každého typu skartovačky (zpravidla to bývá 10-20 minut nepřetržitého skartování).  

 

Co by Vás mohlo ještě zajímat?

  1.  Hlučnost skartovačky v decibelech. 100dBA - velmi hlučný (vlak, motorka), 80dBA - hlučný (křik, vysavač), 60dBA - normální (hlasitý hovor), 50dBA - tichý (pouliční hluk)
  2.  Způsob skartace souvisí  s úsporou času. Skartovačky mohou mít manuální či automatický podavač skartovačky. Automatický podavač umožní skartaci velkého množství papíru pro kontinuální skartování bez nutnosti jednotlivého vkládání  listů.
  3.  Péče o skartovačku. Vezměte v úvahu, že skartovačky s příčným řezem vyžadují občasnou péči a údržbu v podobě olejování. Stroje s velkokapacitou skartace mohou být vybaveny automatickým mazáním či dektektorem kovových předmětů.


        Chcete si vybrat tu správnou hned? Skartovačky z naší nabídky.

        Nevíte, jak správně o skartovačku pečovat? Poradíme Vám.